Przed zakupem

Jak można w skrócie scharakteryzować kucyki? Uparte kulki na krótkich nóżkach! Oczywiście piszemy to żartobliwie, z czułością myśląc o tych wszystkich maluszkach, które przez lata zostały przez nas uratowane. Patrząc z

perspektywy czasu, chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, iż te niewysokie koniki nie przestają zaskakiwać. Kiedy już wydaje nam się, że przewidzieliśmy wszystkie kucykowe pomysły, pojawia się nowy mieszkaniec, aby wyprowadzić nas z błędu.

 
Taka dygresja: rozmawiając z dziećmi, często spotykamy się z przekonaniem, że kucyk to końskie dziecko, które za kilka lat urośnie i w końcu będzie dorównywało wzrostem dumnym kolegom z wybiegu obok. Zdarza się, że nawet dorośli zapominają o fakcie, że kucyk na zawsze pozostanie kucykiem... On nie urośnie razem ze swoim jeźdźcem. To jeden z tych aspektów, jakie należy przemyśleć, zanim kuc pojawi się w rodzinie.

Co się z nim stanie za pięć lat? Czy jestem w stanie zapewnić swojemu zwierzęciu godne życie, starość... śmierć? Nie sztuką jest pozbyć się konika. Jednak czy taki właśnie wzorzec postępowania chcę wpoić swojemu dziecku? Czy (na starość) ja również chcę się poczuć niepotrzebnym ciężarem?
Kuce potrafią spokojnie dożyć do wieku 35 lat. Kupując źrebaka, warto o tym pamiętać.

Kolejna kwestia to charakter tych kuleczek na krótkich nóżkach. Prymitywne zwierzęta pochodzące z najtrudniejszych do życia terenów mają zazwyczaj swój własnych pogląd na wiele spraw. Po co o tym piszemy? Aby uczulić, iż dziecko nie ma najmniejszej szansy "w starciu" z pewnym siebie wierzchowcem. Konkretnie chodzi o to, że ciężar wychowania kucyka spada na rodziców lub trenera. Dziecko będzie wymagało czasu, aby nauczyć się stanowczości, ale i szacunku dla upartego zwierzaka. Siłą niewiele można zdziałać, chyba że jest to siła argumentu. Potrzeba więc doświadczenia, aby dobrze wychować pupila. Źle traktowane kuce szybko stają się agresywne i niebezpieczne dla swoich jeźdźców, czyli dla dzieci. Dlatego jest to tak wielka odpowiedzialność!

Nie jest naszym celem zniechęcenie kucykowych fanów - chcemy jedynie przekonać do głębokiej refleksji, zanim zostanie podjęta decyzja o nabyciu kucyka dla dziecka.

 Ogólnopolska Fundacja dla Zwierząt
Hallera 190/6, 53-203 Wrocław
PKO BP 72 1020 5138 0000 9102 0166 4523